Prosvětlené dřevěné nebo kovové pergoly

Zaměření – Výroba – Montáž – Servis

Zahradní dřevěné pergoly jsou okrasné stavby, které se obvykle skládají z volně stojících dřevěných sloupů, které jsou nahoře propojeny pomocí trámů. Nejčastěji je možné najít dřevěné pergoly na zahradách nebo v parcích, kde zkrášlují okolní prostředí.

Prosvětlené pergoly mají průhlednou nebo transparentní střechu, která vytváří zcela jedinečný dojem při odpočinku.

Pergoly

Materiálem nosné konstrukce pergoly může být dřevo. Naše firma v tomto případě používá pouze délkově lepené hranoly KVH nebo kvalitnější vrstvené lepené hranoly BSH DUO/TRIO průřezů odpovídajícím velikosti a zatížení pergoly. Dalším vhodným materálem jsou ocelové profily, jackly I nebo U. Tento materiál následně upravujeme žárovým pozinkováním, případně vrstvou práškové vypalované barvy. Hliníkové pergoly tvoří samostatnou kapitolu, jedná se o velkou stavebnici, která po nařezání profilů a střešní výplně sestavíme na požadovaný tvar a rozměr.

Možnosti zastřešení nebo zastínění pergol

 • Pergolu je při stavbě možno kompletně pobít prkny a následně zastřešit libovolnou střešní krytinou.
 • Zastřešení pergoly makrolonem nebo polykarbonátem.
 • Zastřešení pergoly sklem.
 • Pergolu je možno zastřešit rolovací, shrnovací nebo pevně nataženou látkou.

Pevné zastřešení pergoly

Toto zastřešení zároveň řeší i zastínění pergol, je třeba použít robustnější konstrukci pro pevné pergoly a počítat s ním již v projektu.

Polykarbonát (makrolon) nebo lepené sklo CONNEX

Jako střešní výplně používáme lepené bezpečnostní sklo CONNEX nebo komůrkový polykarbonát MAKROLON.

Sklo vytváří jedinečnou průhlednou střechu s nádechem studené elegance. Výhoda skla je jeho pevnost a odolnost, technologie skla CONNEX jej činí i velmi odolným. Skleněná střecha je často tvořena jako pochozí.

Komůrkový polykarbonát MAKROLON se vyznačuje nízkou vahou, pevností a snadnou instalací. Nevýhoda je jeho  neprůhlednost, ale pouze transparentnost.

Oba střešní materály usazujeme do plastových loží a jsou uchyceny hliníkovými přítlačnými profily s pryžovým těsněním.

Dřevěná pergola Pevná pergola Dřevěná pergola

3D návrh pergoly

Na požádání před výrobou a instalací Vám vytvoříme 3D realistickou vizualizaci, podle které můžete upravit rozměry a některé detaily.

Pevné pergoly Dřevěná pergola Dřevěná pergola

Funkce zahradních dřevěných pergol

Zahradní dřevěné pergoly jsou zastřešené nebo nezastřešené. Zastřešená varianta plní nejen dekorativní funkci, ale je praktická a ochrání i před zvědavými pohledy kolemjdoucích a zejména rozmary počasí. Zahradní dřevěné pergoly by měly ladit s architekturou domu a vhodně zapadat do okolního prostředí.

Jejich dekorativní funkce je často ještě zdůrazněna umístěním popínavých rostlin, které zahradním pergolám dávají romantický ráz a zároveň je i vhodně začleňují do okolního prostředí. Zahradní pergoly hrají důležitou roli také z architektonického hlediska a je možné je použít k oddělení nebo přehrazení odlišných částí zahrady. Slouží také jako doplněk dalším zahradním stavbám jako jsou altány nebo verandy. Je možno je přizpůsobit velikostí, tvarem i stylem okolním objektům. Zahradní dřevěné pergoly je možno vybavit klasickým zahradním nábytkem a umístit v nich stůl, židle nebo křesla. Neobvyklá není ani zahradní houpačka.

Dřevěné zahradní pergoly se stavějí s podlahami nebo bez nich. Použití podlahy z tvrdého dřeva je vhodným řešením, protože chrání trávník před pošlapáním a současně zbavuje nutnosti pokládat dlaždice nebo jiný tvrdý povrch. Dřevěné dekorativní mříže pergoly nebo její dělící stěna může také sloužit jako plot, který odděluje zahradu od sousedů. Zahradní pergoly nabízí nespočet možností, mohou být malé i velké, jednoduché i složité, s masivní i lehkou konstrukcí.

Vyběr místa pro zahradní pergolu

Zahradní dřevěné pergoly hrají na zahradě velmi důležitou roli i z architektonického hlediska a stejně jako jiné zahradní stavby můžou působit rušivě, pokud se umístí na nesprávné místo. Tím citlivěji je třeba hledat místo, kam pergolu umístíme.

Zahradní dřevěná pergola by měla být umístěna na takovém místě, aby buď zvala k návštěvě do zajímavého zákoutí zahrady, kde může být umístěný i jiný architektonický prvek jako je zahradní krb, fontána a jezírko nebo případně nabízela neobvyklý pohled na zbytek zahrady. Při rozhodování o umístění zahradní dřevěné pergoly je důležité si uvědomit, že pravoúhlé konstrukce prodlužují pohled a rámují jednotlivé výhledy, na druhé straně zakřivené tvary spíše stavbu důmyslně skryjí v zeleni.

Pergola přiléhající ke zdi vytváří elegantní přechod z vnitřního prostoru do vnějšího, zejména ladí stylově s domem, může také stínit terasu a vytvářet prostor k venkovnímu posezení. Zahradní chodníky u pergol velmi často končí, pergola však může také sloužit jako průchozí místo. Dřevěné zahradní pergoly si můžete sami sestavit nebo si u nás objednat jejich výrobu a montáž.  

Návrh pergoly

Po zaměření prostoru a vstupním pohovoru s investorem, navrhneme možné řešení realizace pergoly.

Dřevěná pergola

Výroba a montáž dřevěných zahradních pergol

U nás naleznete profesionální přístup. Při výběru dřevěné pergoly Vás seznámíme s technickými možnostmi, prostor vyměříme, navrhneme řešení a pergolu postavíme, navíc jako specialisté na stínící techniku Vám doporučíme vhodný typ střechy od otevřené trámkové přes pevnou, až po automaticky posuvné s dešťovým a větrným čidlem. Samozřejmostí je nabídka pevného nebo posuvného bočního zastínění které Vám prodlouží sezónu nebo ochrání před větrem.

Pergola jako garáž – Možná jste si to nikdy ani neuvědomili, ale velká část dřevěných pergol se používá jako garážové stání, a to samostatné nebo s přímým vstupem do domu.

Na výběr u nás máte celou škálu kvalitního dřeva. Vybírat můžete ze středového dřeva měkkého jako jsou borovice nebo smrk, tak ze dřev tvrdých nebo tropických, včetně lepených konstrukčních hranolů. Dřevěné pergoly dodáme i včetně zábradlí, schodů nebo dřevěné paluby.

Kovová pergola

Kovové pergoly

Na přání postavíme designovou kovovou pergolu. Stavební materiál mohou být ocelové nebo hliníkové profily. Variabilní je i možnost zastřešení nebo zastínění.

Dřevěné pergoly v historii

Zahradní dřevěné pergoly mají bohatou historii a jsou nám známy již z dob starého Říma nebo časů japonských samurajů, kde dávaly zahradám osobitý půvab a jejich návštěvníkům nabízely příjemný odpočinek.

V Čechách bývaly zahradní dřevěné pergoly ozdobou měšťanských zahrad a často je bylo možno najít i na zahradách zámožných majitelů prvorepublikových vil. V následujících letech jejich obliba poklesla a nyní se po dlouhé době opět těší zájmu pozornosti architektů i majitelů zahrad, kteří jimi obohacují zahradní architekturu. Důvody jejich obliby nejsou pouze estetické, svou roli hraje i praktická potřeba vytvořit na zahradě příjemné místo k odpočinku.

Naše pergoly jsou připraveny pro montáž zastřešení makrolonem, tvrzeným sklem nebo baldachýny. Viz kapitola dodatečné stínění pergol.

Dodatečné stínění pergol

U kovových pergol vycházíme z ceny za kg použitých profilů + zpracování + barva.


Vstup do galerie   

Telefon
E-mail*
Kraj*
Co nám chcete říct?*
Smazat dotaz
 • 130-jpg
 • 131-jpg
 • 132-jpg
 • 133-jpg
 • 134-jpg
 • 135-jpg
 • 136-jpg
 • 137-jpg
 • 138-jpg
 • 139-jpg
 • 140-jpg
 • 141-jpg
 • 2013-06-14-14-47-33-jpg
 • Img-6703-jpg
 • Pergola-baner-jpg
 • Pergola-baner2x-jpg
 • Pergola-designx-jpg
 • Pergola-devo-1-jpg
 • Pergola-kombinovana-jpg
 • Pergola-makrolon-jpg
 • Pergola-makrolon-bila-jpg
 • Pergola-ocel-makrolon1-jpg
 • Pergola-u-domux-jpg
 • Pergola-vizualizace-jpg-png
 • Pergola6-jpg